بتن

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در کارگاه آموزشی انجمن انبوه سازان مسکن استان کرمان، بر نقش تاثیرگذار بتن در صنعت ساخت و ساز دنیا و ایران تاکید نمود.

دکتر شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این کارگاه آموزشی که با حضور جمعی از متخصصین، محققین و پیمانکاران راه و ساختمان برگزار شد، با اشاره به برگزاری چهار دوره کنفرانس بین المللی بتن و توسعه توسط این مرکز، بر اهتمام این مرکز در ارتقای دانش بتن کشور تاکید نمود و گفت: باید سطح انتظار خود را از نوع مصرف بتن بالا ببریم. بتن های متعارف فعلی با ۲۰ تا ۲۵ مگاپاسکال مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی طرح بتن ١۴٠۴ را با هدف رسیدن به مقاومت ۵۰ مگاپاسکال در دستور کار دارد و در آیین نامه بتن ایران آبا نیز که توسط مرکز در حال بازنگری است در حال پیش بینی می باشد.
دکتر شکرچی زاده به میزان تولید و مازاد سیمان اشاره نمود و خاطرنشان ساخت که با تمهیدات فنی دولت و مرکز، شرایط مصرف بهینه و برنامه ریزی برای آن در دست پیگیری است.

وی افزود: در همین رابطه، مباحثی چون استفاده از رویه بتنی و بتن غلطکی در دست پیگیری است .
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه مهندسین کشور باید با افزودنی های بتن و استفاده از آن در تولید بتن بیشتر آشنا شوند، مشارکت جدی تولید کنندگان بتن آماده درتولید بتن های با کیفیت را خواستار شد.